Ryder Cup Venue 2026

Pre-Qualifier Results

*NB: All players must play off their current GUI / ILGU handicap. Failure to do so will result in disqualification.

Date: September 13th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Crescent College Comprehensive

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: Pat Reddan, Mary Conlon, John Kiely

Date: September 13th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Children’s Grief Centre

Name of course: Adare Manor Golf Club

Name of winning players: Jamie Simmons, Jack Counihan, Ger Beatty

Date: September 12th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Hunt Museum

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: Richard Moloney, Maurice Power, Hilary Duggan

Date: September 6th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Tait House

Name of course: Ballyneety Golf Club

Name of winning players: Kenny Hughes, Joe Murphy, Barry Walsh

Date: September 6th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Raheen Hospital Support Group

Name of course: East Clare Golf Club

Name of winning players: Dominic Stuart, Val Donnellan, Martin O Neill

Date: September 6th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Manor Fields Adare

Name of course: Adare Manor Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: T P Healy, Sean Coyne, Will Burke
Team 2: John Fitzgibbon, Patrick Burke, Mary Fagan

Date: September 5th, 2019

Name of Pre-Qualifier: MS Ireland

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: Seamus O Sullivan, Pat Barrett, Pat Whelan

Date: August 31st, 2019

Name of Pre-Qualifier: Adapt House

Name of course: Ballykisteen Golf Club

Name of winning players: Darren Mulcair, Kevin Kearney, Mark Crowe

Date: August 30th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Ballyhoura Rural Services

Name of course: Ballykisteen Golf Club

Name of winning players: Celsus Tierney, John Morris, Jim Crowley

Date: August 8th-9th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Old Crescent RFC / St. Vincent de Paul

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: Ray Egan, Thomas Brouder, Tom Kilroy

Date: June 28th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Limerick Early Childcare

Name of course: Castletroy Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Kieran Hodnett, Elizabeth Blake, Colm Power

Team 2: Kieran Oliver, Siobhan Shanahan, Ger Ryan

Date: June 21st, 2019

Name of Pre-Qualifier: Munster Heart Foundation

Name of course: Dromoland Castle Golf Club

Name of winning players: Paul Knight Jr., Joe McGrath, John Doyle

Date: June 20th-21st, 2019

Name of Pre-Qualifier: Milford Care Centre

Name of course: Castletroy Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Cian O’Dwyer, Maeve Byrne, Michael D Barry

Team 2: Adrian Flynn, Pat Murphy, Sean Haugh

Date: June 14th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Cuan Mhuire

Name of course: Charleville Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Ken Doherty, Joe Kirk, Carol Merrick

Team 2: Richard Coveney, Jamie Moloney, Joan Dore

Team 3: John O’Gorman, William Molyneux, Ronnie Hartnett

Team 4: Tom Barrett, Ann O’Leary, Kevin Cagney

Team 5: Tom Clarson, Gena Nicholas, Martin Ruane

Date: June 14th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Circle of Friends

Name of course: Ballykisteen Golf Club

Name of winning players: Pat Higgins, Niall Bennis, Aidan Ryan

Date: June 7th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Charleville Sheltered Housing

Name of course: Charleville Golf Course

Name of winning players: Ann McEvoy, Margaret Cashman, John Lane

Date: May 30th-31st, 2019

Name of Pre-Qualifier: St. Gabriel’s Centre

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: John Flynn, Kevin Hickie, Pat Lee

Date: May 31st, 2019

Name of Pre-Qualifier: St. Vincent de Paul

Name of course: Shannon Golf Club

Name of winning players: Noel Hartnett, Gary O’Reilly, Oliver Doherty

Date: May 24th, 2019

Name of Pre-Qualifier: CareBright Community

Name of course: Adare Manor Golf Club

Name of winning players: Peter Healy, Peter Moloney, Chris Murphy

Date: May 23rd-24th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Mid-Western Hospitals

Name of course: Ballyneety Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Eoghan Condon, Michael Blackwell, Brian Lenehan

Team 2: Dara Kelly, Chris Clinch, Richard Stokes

Team 3: Sue Hannon, Ronan Waldron, Joe Kearney

Date: May 18th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Bedford Row

Name of course: Shannon Golf Club

Name of winning players: John Duggan, PJ Noonan, Sean Tobin

Date: May 10th/11th, 2019

Name of Pre-Qualifier: St. Joseph’s Foundation

Name of course: Charleville Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Jane Joyce, Trevor Barry, John O’Keeffe

Team 2: Coleman O’Neill, Sean Johnson, Francis Fitzgerald

Date: May 10th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Saoirse Addiction Treatment Centre

Name of course: Great National Ballykisteen Golf Hotel

Name of winning players: 

Team 1: Seamus Mann, Joanthan Heffernan, Tom Mulhall

Team 2: Barry Ledden, Sean Carey, Eoin Hanrahan

Date: May 4th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Clare Crusaders

Name of course: Ennis Golf Club

Name of winning players: Michael O’Brien, Frank Gormley, Pat Curtis

Date: May 3rd, 2019

Name of Pre-Qualifier: D’Houet Community Project

Name of course: Castletroy Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Noel Nash, Arthur Ryan, Maurice Meskell

Team 2: David Crowe, Peter O’Dea, John Tuohy

Date: April 26th / 27th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Dóchas

Name of course: Ballyneety Golf Club

Name of winning players:  Myles Cavanagh, Kieran Murphy, Tom Carr

Date: April 18th / 19th, 2019

Name of Pre-Qualifier: Bóthar

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: Ian Egerton, Barry Kiely, Noel Murphy

Date: September 27th / 28th, 2018

Name of Pre-Qualifier: Cahercalla Community Hospital and Hospice

Name of course: Woodstock Golf & Country Club

Name of winning players: 

Team 1: Michael O Loughlin, Ollie O Loughlin, Shane Sherlock

Team 2: Eamon Kelly, T J Kerins, Adrian Kearney

Date: September 20th / 21st, 2018

Name of Pre-Qualifier: Daughters of Charity

Name of course: Limerick Golf Club

Name of winning players: 

Team 1: Juan Fitzgerald, Eoin Slattery, Garry Feeney

Team 2: Brendan Killeen, Derek Kenny, Dawn Quinn

Date: September 1 7th, 2018

Name of Pre-Qualifier: Rape Crisis Midwest

Name of course: Shannon Golf Club, Co. Clare

Name of winning players: Padraig Clarke, Andy Warren, Ann Ladd

Date: September 7th – 8th, 2018

Name of Pre-Qualifier: Friends of St. Ita’s

Name of course: Newcastle West Golf Club, Co. Limerick

Name of winning players:

Team 1: Marius Stokes, Michael Moran, James Quinn

Team 2: Gerard O Connor, Una Deneefe, Mossie Stack

Date: July 20th, 2018

Name of Pre-Qualifier: Brothers of Charity, Limerick

Name of course: Nenagh Golf Club

Name of winning players: Bernard Delahunty, Dermot Loughnane, Maria Burford

Date: May 25th – 26th, 2018

Name of Pre-Qualifier: The Manor Fields Adare

Name of course: Adare Manor Golf Club, Co. Limerick

Name of winning players:

Team 1. Pat Brennan, Richard Hickey, Rob Kelly

Team 2. Glenn Bain, Finn Philips, Pat Kenny

Date: May 3rd – 4th, 2018

Name of Pre-Qualifier: D’Houet Community Project

Name of course: Castletroy Golf Club, Co. Limerick

Name of winning players: Joan Eakins, Eamon Ryan, Mark Barry

Ticket Information

Tickets will be available on 20th April. Please insert your e-mail address to subscribe for notifications

X